Czym zajmuje się psycholog?

15 lipca 2009Ciekawostki Standard

Psycholog to obecnie jeden z najpopularniejszych zawodów wybierany przez absolwentów szkół średnich. Aby móc pracować w tym zawodzie należy przede wszystkim ukończyć szkołę wyższą – studia magisterskie na kierunku psychologia lub pokrewne. Ponadto, bardzo ważna jest również odbyta praktyka, staż oraz dodatkowe szkolenia.

Na czym polega zawód psychologa?

Głównym zadaniem osoby pracującej w tym zawodzie jest postawienie odpowiedniej diagnozy pacjentowi, z którym uprzednio został przeprowadzony szczegółowy wywiad oraz odpowiednie testy. Na tej podstawie dobierane jest odpowiednie leczenie i udzielana profesjonalna pomoc specjalisty.
Każdy specjalista rozpoczynający pracę w zawodzie psychologa powinien mieć obszerną wiedzę na temat:

• Procesów myślowych człowieka
• Funkcjonowania sposobu uczenia się i zapamiętywania
• Zachowań i wszelkich procesów psychologicznych zachodzących w mózgu
• Metod radzenia sobie ze stresem, zagrożeniem, nerwami

Jak wygląda pierwsza wizyta?

Pierwsza wizyta u tego typu specjalisty jak psychiatra-sochaczew.pl jest dla wielu powodem do wstydu i źródłem wielu obaw. Wynika to głównie ze strachu przed oceną własnego zachowania. Poza tym wiele osób nie potrafi rozmawiać o swoich problemach i osobistych przemyśleniach.

Jeśli jednak zdecydujemy się na pierwszą wizytę w gabinecie, to warto się do niej odpowiednio przygotować. Pierwsza najważniejsza kwestia – czego oczekujemy od rozmowy z lekarzem i jaki jest nasz główny problem nad którym chcemy popracować. Oczywiście pamiętajmy, że jedna wizyta, to zdecydowanie za mało, żeby przepracować choć najmniejszy z problemów, więc na efekty spotkań / rozmów należy cierpliwie poczekać. Poza tym pierwsza wizyta jest zwykle tą zapoznawczą – nie tylko lekarz poznaje pacjenta, ale również pacjent poznaje lekarza i podejmuje decyzję, czy z tym konkretnym psychologiem chce współpracować. Swobodna rozmowa, zaufanie, otwartość i szczerość – to jedne z najważniejszych cech, które są niezbędne do przeprowadzania efektywnych spotkań w każdym gabinecie psychologicznym.