Jak wybrać kostkę brukową?

17 lipca 2010Ciekawostki Standard

Kostka brukowa to bardzo popularny materiał wykorzystywany do utwardzenia przestrzeni publicznych (alejki, chodniki) oraz aranżacji ogrodu (podjazdy, alejki).

Jakie są zalety kostki brukowej?

Kostka brukowa od malbud.waw.pl jest niezwykle trwałym materiałem, którym możemy wykończyć dowolną nawierzchnię. Przede wszystkim odporna jest na działanie różnorodnych czynników atmosferycznych, jak mróz, wysokie temperatury. Doskonale przepuszcza także wodę, w przypadku obfitych deszczów nie tworzą się kałuże, woda bez problemu przenika do gruntu.

Kostka brukowa daje także duże możliwości aranżacyjne. Bez problemu można jej kształt i kolor dopasować do stylu budynku, koloru elewacji oraz aranżacji całego ogrodu.

Jakie są rodzaje kostki brukowej?

Kostka brukowa może być wykonana z betonu lub kamienia naturalnego (granit, marmur). Ta ostania jest znacznie droższa i najczęściej stosowana jest w otoczeniu budynków zabytkowych.

Kostka betonowa jest nie mniej trwała, ale znacznie tańsza. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii można nadać jej dowolny kształt, strukturę oraz kolor. Dzięki temu można tworzyć ciekawe kompozycje w całym ogrodzie.

Kostka betonowa z powodzeniem może naśladować naturalny kamień, morze być odpowiednio postarzona, a nawet naśladować naturalne drewno.

Na co należy zwrócić uwagę?

Dokonując ostatecznego wyboru kostki brukowej, poza kolorem i kształtem należy wziąć pod uwagę także:

– wielkość,
– przeznaczenie,
– grubość.

Wymiary kostki są bardzo zróżnicowane. Na alejki o zróżnicowanym przebiegu lepiej jest wybrać drobną kostkę, łatwiej będzie ją dostosować do przebiegu alejki i wszelkich nierówności terenu.

Pod uwagę należy wziąć także przeznaczenie kostki brukowej. Na tarasy można wybrać kostkę o gładkiej powierzchni, natomiast na schody i alejki lepiej będzie wybrać kostkę o chropowatej fakturze, zapobiegnie to poślizgom.

Kostka brukowa może posiadać różną grubość, wybór zależy od przewidywanych obciążeń. Na alejki ogrodowe w zupełności wystarczy kostka o grubości 4 cm. Podjazdy do garażu powinny być wykonane z kostki o grubości co najmniej 6 cm.